SAT (Scholastic Aptitude Test) - Eğitim Yetenek Testi

SAT Hakkında

SAT, kolejler tarafından adayları değerlendirmek için kullanılan, ulusal olarak uygulanan, standartlaştırılmış bir paper-and-pencil (kağıt kalem ile yapılan) sınavıdır. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm kolejlerde evrensel kabul edilir ve ayrıca sıklıkla burs tahsis etmek için kullanılır. Her yıl iki milyon öğrenci yalnızca ABD'de sınava giriyor.SAT  sınavı Kanıta Bağlı Okuma ve Yazma,Matematik ve Seçmeli Essay Bölümü olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu alanlarda öğrencilerin bilgisinin ölçülmesi hedeflenir. SAT testinin her bir bölümü minimum 200 ve maksimum 800 puan ölçeğindedir.(Essay bölümünün puanlandırılması farklıdır). Yanlış ve boş cevaplar için puan düşülmez. En iyi üniversiteler için bir zorunluluk olan 1400 puan ve üstü hedef olmalı, buna ek olarak da hedefe ulaşmak için erkenden çalışmaya ve pratiğe başlamak önemlidir.

SAT puanı, genellikle bir üniversite başvurusunda kişinin başarısını belirlemede, üniversiteye hazırlık kurslarındaki notlardan sonra en önemli ikinci faktör olarak kabul edilir. Herkes SAT sınavındaki ek puanlardan yararlanır, bu da seçtiğiniz üniversiteye girmenize, program tercihlerinizin kapsamını genişletmenize ve burs potansiyelinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Kurumumuzun deneyimli ve yüksek  nitelikli  SAT öğretmenleri , evinizde ya da başka bir lokasyonda hedefinize yönelik dersler verir. Beklenti ve tercihlerinize uygun olarak  Amerikan veya İngiliz, kadın- erkek eğitmen seçebilirsiniz. SAT testi; (kanıta dayanan okuma ve yazma, matematik, seçmeli Essay) temel bileşenlerinin yanısıra  Fizik ve yabancı dil gibi diğer alanları da kapsar.

SAT 3 saat(Essay bölümü seçerseniz ilave 50 dakika) sürer. Eleştirel düşünme becerilerinizi, matematik, eleştirel okuma, yazma problemlerini analiz etme ve çözme yeteneğinizi test eder. 50 dakikalık essay, öğrencinin tercihine bağlıdır ve sonuncu bölümdür. 

SAT sınavının bölümleri şu şekildedir:

     Bölüm

           Süre 

             Soru Tipleri

    Okuma

   Bir 65 dakikalık bölüm

   Parçaya Dayalı Sorular

   Kanıt Sunma     (Toplam 52)

   Veri Yorumlama

   Matematik

   Bir 25 dakikalık bölüm(Hesap Makinesiz)

   Bir 55 dakikalık bölüm(Hesap Makineli)

   45 Çoktan Seçmeli

   13 Grid-Ins

   Yazma

   Bir 35 dakikalık bölüm

  İfadelerin Mantığı ve Açıklanışı

  Dilbilgisi ve Noktalama (Toplam 44)

  Parçaya Dayalı Sorular

  Essay

   Bir 50 dakikalık bölüm

  Essay yazma

SAT TÜRKİYE MERKEZLERİ

İstanbul Robert Koleji, İSTANBUL

Oğuzkaan Koleji, İSTANBUL

Bilkent Üniversitesi, ANKARA

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi, ANKARA

Bilkent Erzurum Laboratuvarı, ERZURUM

Türk Amerikan Derneği, ANKARA

TED Bursa Koleji, BURSA

SAT TARİHLERİ

SAT ABD'de yılda 7 defa, diğer ülkelerde ise yılda 6 defa yapılır. Sınav tarihleri için http://www.collegeboard.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

SAT ÜCRETİ

SAT Sınav ücreti $47.50

Essay ile birlikte SAT $64.50

 

SAT ÖRNEĞİ

https://collegereadiness.collegeboard.org/pdf/sat-practice-test-1.pdf adresinden SAT örneği elde edebilirsiniz.

 ABOUT SAT

The SAT is a nationally administered, standardized paper-and-pencil examination that is used by colleges to evaluate candidates. It is universally accepted at all colleges in the USA and is also often used to allocate scholarships. Some two million students take the test every year in the US alone.


Our team of experienced and qualified SAT teachers is available to come to your home, or any location of your choice, to meet all your needs. We can accommodate a preference of male or female teachers, both native English speakers and Turks, to best fit your expectations and preferences. As well as the core components of the SAT test ( reading, math, writing), we also cover other areas such as Physics and foreign languages.


  • Why take the SAT? The SAT score is generally considered to be the second-most important factor in determining the success of a college application, after grades in college prep courses. Everyone benefits from additional points on the SAT exam, which can help you get into the college of your choice, expand your range of program choices, and increase scholarship potential.

The SAT is 3 hours( extra 50 minutes with additional Essay section) long and tests your critical thinking skills and your ability to analyze and solve problems in math, reading, and writing. The 50-minute essay is the optional and the last section . The other sections can appear in

Section

Length

Question Types

 Reading

One 65-Minute Section 

     Passage-Based Questions

     Evidence Support   (Total 52)

     Data Interpretation

Math

One 25 Minute Section(Without  Calculator)
One 55 Minute Section(With Calculator)

     45 Multiple-Choice
     13 Grid-Ins

Writing

One 35-Minute Section

     Passage-Based Questions

     Grammar and Punctuation

     Logic and Expression of Ideas

Essay

One 50-Minute Section

     Writing an Essay